Čo je životu vlastné

Autor: Tomy Szabo | 4.3.2013 o 23:15 | Karma článku: 4,45 | Prečítané:  275x

Co spojuje a prostupuje dějiny světa od jeho počátku až do současnosti? Co jediné je po celý tento čas neměnné? Co prochází celým vývojem Země a je všude tam, kde je život? Krev!

 

Krv. Výstava, ktorá momentálne prebieha v SNG má výstižný, patričný a vo svojej podstate jednoduchý názov. Už pred samotnou výstavou sme sa v hlavnom meste mohli stretnúť s reklamou či propagačnou kampaňou, ktorá priamo konfrontovala otázku Našej odvahy. Či hľadať za spytovaním sa viac a pokúsiť sa ozrejmiť si spojitosť ľudstva s krvou alebo to chápať ako hranie naintímnosť v nás, ktorú každý v sebe nosíme je u každého jednotlivca na vlastné zváženie.

Každopádne túto výstavu sprevádza množstvo sprievodných akcií. Napríklad spolupráca s kinom Lumière , Valentínska kvapka krvi alebo spomenutá propagačná kampaň, takisto aj samotné akcie prebiehajúce v galérii ( napríklad Volanie krvi v opere ).

Neviem či hľadať paralelu s dátumom začiatku výstavy ( 14.12.2012 ), predpovedaným koncom sveta (21.12.2012) a stvorením za práve 7 dní, ktoré by od začiatku výstavy symbolizovali, tak ako prvých aj posledných 7 dní života na zemi. Rovnako je možné hľadieť na koniec výstavy
( 31.03.2013 ) ako na koniec 40-dňového kresťanského pôstu, ktorý pripomína Kristovu púť po púšti pred tým ako verejne vystúpil a rečnil ľudu.

Výstava ponúka pohľad na krv, sakrálne poňatý už v prvej miestnosti kde sú vystavené rôzne kalichy ( kalich, ako relikvia užívaná pri omšiach - kalich na víno - krv Krista ). Je možné, že práve táto úvodná, nenásilne vsugerovaná myšlienka (možná synchronicita) nás privádza k otázke začiatku výstavy a konca sveta, rovnako ako konca výstavy a začiatku upustenia od pôstu. Už vstupný priestor má silne cirkevný nádych, ktorý v nasledujúcej miestnosti pokračuje, či už videozáznamom spätým s poslednou večerou alebo relikviami prebratými z kostolov alebo iných sakrálnych priestorov. Nachádzame tu ideálny príklad kontrastu kresťanských ikon a moderným poňatím danej témy, ktorý nesie ( podľa mňa ) adekvátny názov Error . Otázka, ktorá vystane na mysli a teda čo je vlastne chybou, je podľa mňa priveľmi súkromná na to, aby som sa na ňu pokúsil odpovedať všeobecne. Nasledujúce miestnosti ponúkajú rôzne pohľady na pojem alebo práve význam slova krv. Môžeme sledovať vizualizáciu vyrezávania a následného prišívania kože, ktoré jemne pripomína skarifikáciu. Pohľad na tzv. krv umelca, preliatu krv či dokonca mediálnu krv. Pri spomenutej poslednej časti by som zvážil či je na základe násilia a krutých scén vhodná pre mladých alebo nezletilých. Záverečná miestnosť výstavy nás vracia, možno poeticky do témy s názvom zo srdca. Od cirkevného pohľadu, skrz až propagačné artefakty nás táto miestnosť ukolíše príjemnejšou stránkou tématiky. Sledujeme plagáty divadla, Slovenského hnutia a samozrejme maľby ktoré ale už nehľadia na krv v negatívnom alebo zaujatom svetle, ale nazerajú naň priam optimisticky.

Možno sa, ale nevedomky prelínam s už spomenutou synchronicitou a jednoducho sa jedná o celkom výnimočnú výstavu, ktorá nezaujatému pozorovateľovi ponúka z cela odlišný pohľad na danú tematiku.

Krv.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?